Optymalna moc pieca CO
Ciekawe

Optymalna moc pieca CO

Poradniki pomagające w wyborze optymalnego kotła CO poświęcają wiele uwagi różnym aspektom z nim związanym. Możemy więc dowiedzieć się z nich, jaki rodzaj opału będzie najwłaściwszy, a także tego, kiedy postawić na piec jedno-, a kiedy na dwufunkcyjny.

Dobrze jest jednak pamiętać także o tym, że piece CO powinny być dobierane tak, aby skutecznie odpowiedzieć na zapotrzebowanie konkretnego budynku na ciepło. Jak zatem określić, jaka moc będzie odpowiadać naszym potrzebom?

Najprostszym rozwiązaniem wydaje się dobieranie mocy urządzenia odpowiednio do tych parametrów, które zostały określone w projekcie budowlanym. Okazuje się przy tym, że inwestowanie w piece o większej mocy, niejako na zapas, wcale nie jest trafionym rozwiązaniem. Kocioł przez większość pracy funkcjonuje w oparciu o moc nominalną, a ta zawsze będzie mniejsza niż maksymalna. To właśnie ta moc zapewnia też jego największą sprawność. O ile więc wybór pieca o zbyt małej mocy jest niedopuszczalny ze względów praktycznych, o tyle wybór mocy zbyt dużej jest decyzją nietrafioną z czysto ekonomicznego punktu widzenia.