Czym jest rak szyjki macicy?
Zdrowie i uroda

Czym jest rak szyjki macicy?

Nowotwór szyjki macicy przyczynia się rocznie do śmierci setek Polek. W początkowym stadium jest on prawie całkowicie uleczalny, niestety umieralność z powodu tego nowotworu jest wciąż wysoka. Jakie są objawy i jak leczyć nowotwór szyjki macicy?

Rak szyjki macicy jest skutkiem długotrwałego zakażenia wirusem HPV, Czynnikiem zwiększającym ryzyko zakażenia jest wczesne rozpoczęcie życia seksualnego oraz częsta zmiana partnerów seksualnych. W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się kobiety po licznych porodach, które stosują doustną antykoncepcję hormonalną.

Objawy raka szyjki macicy

W początkowym stadium ten nowotwór nie powoduje żadnych objawów. Jednym z pierwszych objawów raka szyjki macicy jest krwawienie międzymiesiączkowe, po stosunku czy po badaniu ginekologicznym. Mogą również występować krwiste upławy o nieprzyjemnym zapachu. W późniejszym stadium, gdy nastąpi rozrost guza, mogą pojawiać się bóle w okolicach lędźwiowo-krzyżowych.

Rak szyjki macicy- rokowania

Rak szyjki macicy wykryty w początkowym stadium jest prawie całkowicie wyleczalny. Jest on całkowicie bezobjawowy, a wykryć go można przez regularne, profilaktyczne badania cytologiczne. Leczenie nowotworu znajdującego się już w II stadium daje 50% szans na powodzenie terapii. Szanse te maleją, im w wyższym stadium zaawansowania jest nowotwór.

Szpital Medfemina we Wrocławiu

Szpital Medfemina we Wrocławiu jest prywatną placówką, która specjalizuje się w zabiegach i operacjach ginekologicznych. Profesjonalny i doświadczony zespół szpitala dba o najwyższy komfort każdego pacjenta. Sprawdźcie naszą ofertę – szpital.medfemina.pl.